Dlaczego warto wiedzieć jak zrobić dobre wrażenie?

Jak zrobić dobre wrażenie

Gdzie najbardziej przydaje się dobre wrażenie? Wszędzie – pomyślisz, i nie będzie to przesadzona odpowiedź. O, jakby było fajnie, gdybyśmy nie musieli się stresować rozmową kwalifikacyjną, prezentacją u klienta, czy też… pierwszą randką. Jeszcze lepiej byłoby gdyby robienie dobrego wrażenia dawano nam w pakiecie z gwarancją. Nie wyszło? Można zwrócić, nikt o niczym złym pamiętać nie będzie. No tak. A co jeśli powiem, że zbadano jeden z czynników dobrego wrażenia? Spoiler alert: jest to ciężka praca.

Kto zbadał te całe “dobre wrażenia”?

O wynikach badania więcej przeczytacie tutaj, a teraz do konkretów. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili niedawno (2018) trzy (3) badania wywoływania dobrego wrażenia. Głównie skupiono się na sytuacjach typu: rozmowa kwalifikacyjna/randka. I jak rezultaty?

Okazuje się, że Ci, którzy mówili nie tylko o swoich sukcesach, ale i o trudzie włożonym w dokonanie zadania, osiągali sukces w robieniu dobrego wrażenia. Może zastanówmy się, co tracimy, jeśli nie mówimy o przeszkodach i tym, jak je pokonaliśmy? Sami przyznacie, że szczęście zmiennym jest. Raz nam dopisuje, raz znika i znów trzeba bardziej się przyłożyć. A co bardziej imponuje? Wytrwałość, zaangażowanie w zadanie, wysiłek i nie poddawanie się w drodze po cel. To nie traf, że nam wyszło, to ciężka praca i poświęcenie. Niby każdy z nas zna te frazesy, a teraz – popatrzcie – udowodniono, że mówienie o nich to przepis na sukces!

Wystarczy chwilę się zastanowić. Dobra sylwetka to zasługa czegoś tak nieuchwytnego jak “szczęście”, “fart”? Czy może bardziej ciężkiej pracy, regularnych treningów i odpowiedniej diety? Oczywiście, figura i metabolizm mają znaczenie, ale mniej jest tych, którzy mają to ” za darmo”. Stąd większość z nas jest na wygranej pozycji nie mając naturalnych predyspozycji – bo możemy się wykazać i zdobyć… randkę? Partnera/kę? Pracę? Klienta biznesowego? Pewnie!

Kluczem jest kontekst

Lubimy historie, bo to one powodują emocje. Człowiek nie skała i podejmując decyzję zastanowi się nad tym, czy coś/ktoś sprawiał dobre wrażenie. Czy coś zapadło w pamięć.

Czy wyobrazisz sobie kiedy ktoś Ci powie – zdobyłem najwyższy szczyt Europy? Tak. Jednak w tym momencie nie masz jeszcze pełnego obrazu. A co jeśli ktoś doda do tej czy innej historii kontekst? Tak, wszedłem na najwyższy szczyt Europy. Trenowaliśmy z ekipą codziennie przez rok, żeby polepszyć formę. Nauczyliśmy się wspinać. Szkoliliśmy się z tego, co zrobić w przypadku zejścia lawiny. Przeszliśmy kurs tego, jak zachowuje się ciało ludzkie na danej wysokość nad poziomem morza. I tak, zdobyliśmy Mount Blanc (lub Elbrus, w zależności od tego gdzie wytyczymy granicę pomiędzy Europą a Rosją).

Robi wrażenie, prawda? Oczywiście. Jesteśmy wyposażeni w wyobraźnię. Nie musimy być najkreatywniejszą osobą na ziemi, żeby zwizualizować sobie słowa innych. Stąd następnym razem kiedy chcemy zrobić dobre wrażenie po prostu opowiedzmy trochę o naszym wysiłku.

Warto znać przepis na dobre wrażenie. Może dzięki temu nawet nie będzie chciało Ci się narzekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *