3 powody dlaczego warto mniej narzekać

Dlaczego warto mniej narzekacCo robi statystyczny Polak – narzeka. Nie od dzisiaj przypisuje się nam niekoniecznie dobrą cechę uzewnętrzniania swoich negatywnych emocji.  W domu, w szkole, w pracy, wśród znajomych i przy piątkowym wyjściu na miasto – nie trzeba się wysilać, żeby usłyszeć, co z tym konkretnym dniem jest dla (nie)znajomych nie tak. Często uznaje się narzekanie za wrodzoną umiejętność przeciętnego Kowalskiego. Jednak warto zastanowić się czy daje nam ono korzyści, czy włącznie szkody. Jeśli to drugie – to jak mniej narzekać?

Dlaczego narzekamy

Często narzekamy po to, aby pozbyć się negatywnych emocji. Bo korki w poniedziałek były za duże, bo szef nie docenia naszego wkładu, bo fryzjer zrobił nie to co trzeba… Lista jest długa, a przykłady znajdziemy w każdej sferze życia. Lubimy dzielić się emocjami, głównie po to, żeby uzyskać zrozumienie czy współczucie. Niewiele myślimy o tym jakie konsekwencje ma taki element rozmowy. A skoro jesień za oknem nie nastraja pozytywnie, warto zastanowić się, czy narzekanie nam się opłaca.

1. Ciągnie swój do swego

Na pytanie czy wolisz mieć pozytywny czy negatywny wpływ na ludzi, co byś odpowiedział/a? Wolisz motywować czy odbierać chęci do pracy?

Okazuje się, że narzekając nie tylko wcale nie pomagamy samym sobie, ale wpływamy na nastrój innych. Sprawiamy, że druga osoba zaczyna również myśleć o rzeczach negatywnych, chcąc być kompanem do rozmowy. Skupiając się na niesprawiedliwości świata i rzeczy, na które często nie mieliśmy wpływu wpędzamy siebie i innych w poczucie bezsensu.

Czy naprawdę wolisz narzekać, jeśli spotykasz się ze swoją dobrą znajomą, której nie widziałaś od paru tygodni? Czy jeśli Ty masz dobry humor wolisz spędzać czas z ludźmi, którzy podzielają Twoją radość, czy z tymi, którzy negatywnie patrzą na świat?

2. Narzekanie zmienia strukturę mózgu?

Steven Parton w artykule opublikowanym na stronie Psych Pedia tłumaczy, że częste narzekanie zmienia strukturę mózgu. Brzmi poważnie? I takie jest.

W chwili kiedy narzekamy nasz mózg tworzy połączenia między synapsami. Jeśli robimy to wystarczająco często, to uczymy się szybciej reagować na daną sytuację narzekając, bo synapsy znajdują się coraz bliżej siebie. Mózg jest ekonomiczny – o wiele łatwiej jest “odpalić” reakcję, która była już używana X razy. Szybsza reakcja wygra z wolniejszą. W końcu narzekanie staje się automatyczne.

Oczywiście, trudno zwrócić uwagę na to, czy my sami narzekamy często. Jednak kiedy następnym razem będziemy chcieli wylać swoje żale do świata, możemy spróbować powiedzieć coś bardziej pozytywnego.

3. Mniej stresu

Długotrwały stres zabija. Uznaje się go za chorobę cywilizacyjną. Jak się okazuje, narzekanie wywołuje te same hormony co stres (kortyzol, adrenalina). Czy warto narzekając pogarszać swoje zdrowie?

Żyjemy w kulturze, gdzie trąbi się o tym, jak jeszcze lepiej dbać o swoje zdrowie. Chodzimy na siłownie, dbamy o dietę, staramy się spać tyle, ile nasz organizm potrzebuje. A potem w rozmowie ze znajomymi narzekamy, bo nie do końca jesteśmy świadomi, że słowa mogą mieć tak duże znaczenie dla zdrowia.

Wiadomo, że palenie szkodzi zdrowiu. Pytanie brzmi jak sprawić, żeby więcej ludzi zdało sobie sprawę z tego, że negatywny wpływ na zdrowie ma również narzekanie.

Co zrobić z nawykiem narzekania?

Okazjonalne narzekanie nie musi mieć negatywnego wpływu na życie. Wystarczy, że wraz z wyrażeniem swojego niezadowolenia zastanowimy się, co z nim zrobić. Wspólne rozwiązywanie problemów zbliża ludzi. Co więcej, nie sprawia, że nasi rozmówcy czują się gorzej.

W końcu po znalezieniu rozwiązania pozostaje tylko satysfakcja tego, że zrobiliśmy krok do przodu. Lubimy rozwój i z takim stanem rzeczy może być już tylko po prostu lepiej.

 

2 myśli na temat “3 powody dlaczego warto mniej narzekać”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *