Po co (nie)wiedzieć jak wzbudzić zazdrość?

Jak wzbudzić zazdrość

Są takie sytuacje, które sprawiają, że zaczynasz się zastanawiać nad powodami ludzkich zachowań. Zwłaszcza, kiedy to Twój przyjaciel/przyjaciółka robi coś, co nie do końca leży w jej/go naturze. Czemu ktoś miałby decydować się na destrukcyjne działania? Czy jest to desperacja, która kieruje ludźmi, chcąc wzbudzić zazdrość i w ten sposób osiągnąć konkretny efekt u partnera? Jeśli tak, to dlaczego tylu się na to decyduje?

Zazdrość jako narzędzie do manipulacji

Każdy związek wymaga pracy. Zwłaszcza kiedy faza zauroczenia i zakochania już dawno minęła. Czy tak właśnie nie jest? Kiedy zainwestowało się w związek swój czas i energię, a nie działa komunikacja, zostają desperackie kroki. To wtedy pojawia się chęć wzbudzenia zazdrości. Cel jest bardzo prosty – zmanipulować stan emocjonalny partnera (Weinstein and Wade, 2011).

Trudno patrzeć na to, jak dwie osoby, które planowały ze sobą przyszłość decydują się na niedojrzałe zachowanie. Flirtowanie z osobami przeciwnej płci, celowe nie odpowiadanie na wiadomości partnera, wspominanie o tym, że ktoś inny powiedział nam komplement, chęć udowadniania tego, że dla innych jesteśmy atrakcyjni. Są to smutne strategie. Dowód na nic innego jak tylko na to, że osoba je stosująca woła o pomoc.

Niestety zostaje pytanie, czy w takiej sytuacji związek można jeszcze uratować. Czy warto być z kimś kto pozostaje ślepy na nasze wołanie o pomoc, kiedy komunikacja werbalna zawiodła? Wzbudzanie zazdrości w tak ostentacyjny sposób często nie jest niczym innym jak zalążkiem zbliżającego się rozstania. Z drugiej jednak strony, czy warto być z kimś kto decyduje się na raniące działania – wzbudzanie zazdrości, zamiast poszukać innych sposobów na rozwiązanie probemu?

50 sposobów na to jak wzbudzić zazdrość

Przeszukując internety w celu zgłębienia tematu znalazłam tonę porad na to, jak wzbudzić w innych zazdrość. Najbardziej niepokojące jest to, że nie było trudno trafić na takie artykuły. “Eksperci” radzą – wyślij sobie kwiaty, nie odpowiadaj za szybko na wiadomości, bądź tajemnicza/y, wychodź ze znajomymi mężczyznami w weekend. Takie perełki. Szkoda, że za coś odpowiedniego uznaje się zdobywanie zainteresowania poprzez wzbudzanie zazdrości.

Co mogą dać takie działania i jakie są jego powody? Okazuje się, że ponad 80% ludzi chce po prostu zwrócić na siebie uwagę, z czego 25% najbardziej zależało na wzroście zaangażowania w związku (Sheets, V. et al., 1997). Jest to nic innego jak wołanie o pomoc, kiedy nie wierzymy w to, że niedesperackie kroki zadziałają o wiele lepiej (lub w ogóle). Nie każdego stać na terapię. Nie każdy ma motywację, aby poznać powody swoich niezdrowych, często destruktywnych działań – jak to jest w przypadku ludzi na siłę chcących wzbudzić zazdrość.

zazdrość – czy to się opłaca?

Trudno jest zadbać o siebie samego, a co dopiero o związek. Na około sprzedaje się nam informacje, jak lepiej żyć, jak mieć lepsze relacje, co zrobić gdy. I w gąszczu tego typu poradników są też artykuły o tym jak wzbudzić zazdrość. Często trudno przefiltrować informacje i sprzedaje nam się wiedzę, która nie ma żadnej wartości. Tak też jest ze sztucznym wzbudzaniem zazdrości, gdzie czerwona lampka powinna zapalić się wtedy, kiedy taki pomysł krąży w głowie – bo tak naprawdę po co? I jakie jest źródło tych chęci?

W przypadku wielu jest to desperacja. Chęć nie tylko zwrócenia na siebie uwagi, ale i zmuszenie partnera do podjęcia działania. Jak każda inwestycja, i ta w związek nie musi zawsze zwrócić nam się z nawiązką. Kiedy tak się nie staje, łatwo podjąć nieprzemyślane decyzje, które zamiast polepszyć sytuację, tylko ją pogarszają. Kiedy decydujemy się na celowe wzbudzanie zazdrości powinniśmy podjąć zupełnie inne kroki. W takich sytuacjach warto zastanowić się jak radzić sobie z zazdrością.

Źródła danych:

Sheets, V. L., Fredendall L. L., & Claypool, H. M. (1997). Jealousy evocation, partner reassurance, and relationship stability: an exploration of the potential benefits of jealousy. Evolution & Human Behavior, 18, 387-402.

Weinstein, J. L., & Wade, T. J. (2011). Jealousy induction methods, sex, and the Big-5 personality dimensions. Psychology, 2, 517-521.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *