Zazdrość w związku – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Zazdrość w związku
Zazdrość w związku

Mężczyźni mają tendencje do większej zazdrości z powodu zdrady fizycznej, a kobiety z powodu zdrady mentalnej [1]. Pojawienie się tego uczucia wśród par jest czymś co uznajemy za normalne. Niestety bywa, że zazdrość w związku kieruje naszymi działaniami, co prowadzi do jego rozpadu. Czy to uczucie pojawia się u każdej pary i co robić kiedy przekracza granice i kieruje naszymi czynami?

Jak zrozumieć zazdrość w związku?

Czym tak właściwie jest zazdrość w związku? Najprostszymi słowami można ją definiować jako uczucie niepokoju, zagrożenia, spowodowane strachem o to, że ukochana osoba od nas odejdzie.

Dodatkowo, często partnerzy czują chęć ‘przetestowania’ swoich drugich połówek. Decydują się na flirt z kimś innym na oczach partnera, aby sprawdzić, czy ten zareaguje. Nie wiem jak Wy, ja często słyszałam, że związek be zazdrości istnieć nie może. Więc jak to w końcu z nią jest?

Dopóki nie jest to patologiczne zabranianie drugiej osobie kontaktów z innymi, dopóki nie szukamy na siłę dowodów, że ktoś myśli o skoku w bok, zazdrość w małych dawkach, jest zupełnie normalna. W dużym skrócie, tak samo jak boimy się utraty cennego przedmiotu z powodu przywiązania, tak samo nie chcemy dać odejść kochanej osobie, z którą budujemy życie.

A co jeśli zazdrość nie pozwala nam normalnie żyć?

Zazdrość w związku potrafi go skutecznie zniszczyć. Często zapala nam się lampka ostrzegawcza, kiedy nasz partner zaczyna zachowywać się w nieodpowiedni sposób. Nagle sprawdza nasz telefon, media społecznościowe, dzwoni do nas kiedy wychodzimy bez niego. Z początku może tłumaczysz sobie takie zachowanie pociągającą zaborczością. Robi się niebezpiecznie, kiedy zaczynasz rezygnować z kontaktu z bliskimi, bo boisz się wybuchów partnera kierowanych zazdrością.

A co jeśli to Ty jesteś tą osobą, która czuje, że musi wiedzieć co dzieje się z ukochanym/ą 24/7? Być może przyczyną takiego zachowania jest uraza z przeszłości, złe doświadczenia. Jeśli jednak zazdrość w związku go niszczy, to jak sobie z nią radzić?

Zazdrość nie musi kierować tym, co robisz

Odczuwanie nieodpartej zazdrości w związku nie tłumaczy działania pod jej wpływem. Pierwszym krokiem do opanowania jej efektów będzie świadomość tego kiedy się pojawia.

Na pomoc w oswojeniu negatywnych uczyć przychodzi dziennik. Pewnie słyszeliście o efektach zapisywania swojego samopoczucia w ciągu dnia? Ma to pomóc w określeniu przyczyn zmian nastroju. Zupełnie w ten sam sposób można zapisywać kiedy i dlaczego pojawia się zazdrość.

Od świadomości, pierwszy krok do zmiany. Z czasem łatwiej będzie rozpoznać kiedy to zazdrość nami kieruje. Co za tym idzie, to my będziemy będziemy decydować o naszych działaniach, a nie emocje. Wyobraź sobie, że potrafisz powstrzymać się od bezpodstawnego oskarżenia partnera/ki o flirtowanie z innymi, a co za tym idzie, nie spowodujesz kłótni.

Zdaję sobie sprawę, że działanie ‘na chłodno’, jeśli chodzi o uczucia, nie jest rzeczą łatwą. Dziennik zazdrości jest jednak narzędziem, które może pomóc opanować jej niechciane efekty. Im mniej działasz pod jej wpływem, tym bardziej potrafisz nad nią panować.

Poczucie własnej wartości kluczem do sukcesu

Często zazdrość można połączyć z niskim poczuciem własnej wartości [2]. Nie ma tutaj wielkiej filozofii. Akurat braki w samoocenie niszczą nie tylko związki, ale przede wszystkim nasz potencjał w wielu aspektach życia.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości będą czuły się niegodne miłości. Mogą myśleć, że są łatwymi partnerami do zastąpienia. Co za tym idzie, łatwiej będą dawać opanować się zazdrości, nieświadomie prowadząc związek na manowce. Niskie poczucie własnej wartości kieruje myślami. To przez nie masz ochotę porównywać się do innych, kompletnie ignorując swoje atuty.

Na temat walki z niską samooceną napisano wiele książek. Nie sposób zawrzeć wszystkich sposobów  w jednym artykule, nawet jeśli miałby to być zbiór ogólnych pomysłów. Jedno jest pewne – pracować nad sobą trzeba całe życie. Czasem nie wystarczy inspiracja w postaci książki. Czasem trzeba udać się po fachową pomoc do coacha/psychologa, w zależności od intensywności problemu. Niskie poczucie własnej wartości nie jest jednak czymś nie do pokonania.

Życie bez zazdrości

Małe ukłucia zazdrości pojawiają się u każdego. I choć dla niektórych bywają motywujące, głównie przypisuje im się negatywne znaczenie. Świadomie kierując swoimi działaniami, dajemy wygrać swoim wartościom nad zazdrością. Co za tym idzie – budujemy poczucie własnej wartości wygrywając z bezpodstawnymi emocjami. Można walczyć z zazdrością wspólnymi siłami w związku – w końcu bycie z kimś w parze oznacza wspólne radzenie sobie z problemami.


Artykuł został napisany na podstawie:

[1]Buss, D. M. (1995). Evolutionary psychology: a new paradigm for psychological science. Psychological Inquiry, 6, 1,1–30.

[2]Khanchandani, L., & Durham, T. W. (2009). Jealousy during dating among female college students. College Student Journal, 43, 1272-1278.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *